MUĻĶĪBAS SLAVINĀJUMS. FOLIJAS.
Ieva NĪMANE, flautas un oboja
Ainārs PAUKŠĒNS, viola da gamba
Pēteris VAICKOVSKIS, pozitīvs
Vilis DAUDZIŅŠ, aktieris
Roterdamas ERASMS (Erasmus Roterdamus, 1466–1536), izcilākais ārpus Itālijas renesanses domātājs, teologs un rakstnieks darbā – "Muļķības slavinājums" (1509), kas latviski izdots 1959. gadā (atkārtotā izdevumā – 1985. gadā) dzejnieka Kārļa Eliasa tulkojumā, asprātīgi un kodolīgi izzobo gan visiem laikiem un visām tautām raksturīgus netikumus, gan arī sava laika nejēdzīgās tradīcijas, absurdās situācijas un pastāvošos trūkumus, vienlaikus sniegdams plašu ieskatu cilvēces vēsturē. "Muļķības slavinājums" dēvēts par pirmo ievērojamāko jaunlaiku satīru.
Vārdam FOLIJA viens no tulkojumiem (no itāļu valodas) ir 'muļķība'. Tomēr vairāk šim muzikālajam žanram, kurš īpašu popularitāti ieguva 16.–17. gadsimtā, piestāvētu apzīmējums 'trakulīgi'. Folijai raksturīga improvizācija, ko var salīdzināt ar mūsdienās zināmo brīvību džeza mūzikā. Skaņdarba uzbūves pamatā ir kāda melodiskā tēma un nemainīgs, atkārtots harmoniskais pamats, kas dod iespēju brīvai improvizācijai.
Koncertā skan folijas un graundi, kas radīti trīs gadsimtu laikā Spānijā, Francijā, Itālijā un Anglijā, kā arī fragmenti no Erasma “Muļķības slavinājuma”.