Jaunumi

RSU Anatomijas muzejā norisināsies Skicēšanas un mūzikas festivāls "saMAŅA"

No 4. augusta līdz 6. augustam Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Anatomijas muzejā noritēs neparasts starpdisciplinārs notikums – skicēšanas un mūzikas festivāls saMAŅA: ANATOMIJA, kā arī pirmā Anatomijas muzeja tirgusdiena. Festivāla apmeklētājiem priekšzināšanas mākslā, mūzikā vai anatomijā nav nepieciešamas. Trīs dienu garumā visi aicināti izbaudīt Anatomijas muzeja un tā pagalma īpašo atmosfēru, radošā veidā iepazīstot cilvēka ķermeņa dažādību, piedaloties daudzveidīgu dzīvo modeļu, kā arī anatomisko preparātu skicēšanas sesijās, audiovizuālās performancēs, anatomijas un zīmēšanas lekcijā, koncertos un citās aktivitātēs.
Skicēšanas un mūzikas festivāls saMAŅA notiks jau otro gadu, un tā idejas autori ir skicētāju kopiena Drink and Draw Latvia un mūziķu kopiena Musica Humana. Šogad festivāla organizatoriem pievienojies RSU Anatomijas muzejs, bet par festivāla caurviju motīvu kļuvusi cilvēka ķermeņu daudzveidības svinēšana.
Festivāls tiks atklāts 4. augusta vakarā ar unikālu notikumu – Platona Buravicka jaundarba "Anatomija" pirmatskaņojumu Anatomijas muzeja pagalmā, kas ir pirmā komponista Buravicka un horeogrāfes un dejotājas Olgas Žitluhinas radošā simbioze, kurā abus autorus vienojis eksperimenta, laikmetīguma un aktualitātes gars.
Buravicka skaņdarbs vokālajam kvartetam un elektronikai ietver atsauces uz dažādiem senās un mūsdienīgās mūzikas skaņdarbiem. “Viens no skaņdarba semantiskajiem tēliem bija pats projekta nosaukums – “Anatomija”, otrs – kopienas Musica Humana daiļrade. Rezultātā tapa senās mūzikas un latīnisko tekstu sakausējums ar mūžīgās mūzikas formas veidošanas vērtību sistēmas garšvielu maisījumu, kurus es izlaidu cauri savai iekšējo izjūtu prizmai. Latīniskie teksti skaņdarba daļās, kas veltītas konkrētām ķermeņa daļām, ir kompilācija no dažādām enciklopēdiju, dzejas un cita veida rakstiem. Daļu nosaukumi: Dorsum Homini – Cilvēka mugura, Genua Fulgentia – Spīdošie ceļi, Cubiti Artus Mirabiles – Elkoņi, brīnišķīgās locītavas, Pedis Sinistra – Kreisā kāja, Manus Dextra – Labā roka. Pirms katras daļas izskan himna a cappella, veltīta visam cilvēka ķermenim, šī himna tēlo foliju – Eiropas viduslaiku mūzikas modeli, bet īsta folija tā nav. Katru reizi himnai ir cita mūzikas variācija, bet tāds pats teksts. Vārds folija, burtiski tulkojot no romāņu valodām, nozīme “muļķošanās”, manā interpretācijā – trakošana, jeb tumulto, ” par skaņdarbu stāsta autors Platons Buravickis.
Pirmatskaņojumā piedalīsies mūziķi un profesionālo koru dziedātāji Agnese Pauniņa, Inga Martinsone un Mārtiņš Zvīgulis, Pēteris Vaickovskis, kā arī pats komponists Platons Buravickis (elektronika). Skaņu bildi izdejos laikmetīgās dejas horeogrāfe Olga Žitluhina.
Sestdienas, 5. augusta, skicēšanas sesijas caurvijošā tēma būs dažādība, tāpēc starp skicējamajiem modeļiem būs dažādas miesasbūves, dažādu dzimumu un izskatu modeļi, tostarp para sportisti – Krists Mickēvičs un Maksis Grandbergs. Savu dalību festivālā Mickēvičs, kura vienu kāju aizvieto protēze, raksturo šādi: "Nekas nav neiespējams un pat vissliktākajās situācijās iespējama gaisma tuneļa galā. Piedalos festivālā, lai cilvēki varētu paskatīties uz manu ķermeni – konstruktoru. Transformeris, kā to sauc bērni, vai terminators, kā to sauc pieaugušie. Tas nav šķērslis pilnvērtīgai un jēgpilnai dzīvei!"
Paralēli festivāla norisēm sestdien RSU Anatomijas muzeja pagalmā darbosies visiem interesentiem atvērts ar anatomiju saistītu mākslas un dizaina izstrādājumu tirdziņš, bet dienas noslēgumā gaidāms elektroniskās mūzikas koncerts, kurā uzstāsies neredzīgais mūziķis Mario, ar plūstošu modulārās performances melodiju, iezīmējot kontrastus starp diennnakti un cilvēka dzīves ritējumu.
Festivālu noslēdzošās dienas, 6. augusta, pirmajā pusē skicēšanas sesijas noritēs īpaši anatomiskā gaisotnē. Pirmās skicēšanas sesijas "Skeleta spoguļošana" iedvesmas avots būs renesanses anatoma Andreasa Vezālija grāmatas "De humani corporis fabrica" anatomiskās ilustrācijas un tajā piedalīsies arī muzeja skeleta modelis Gastons. Savukārt otro skicēšanas sesiju – anatomijas lekciju vadīs tēlnieks, Latvijas Mākslas akadēmijas pasniedzējs un Anatomy Next dibinātājs Uldis Zariņš. Šī lekcija būs atsauce uz lekcijām, kādas 20. gs. 30. gados Mākslas akadēmijas studentiem vadīja pirmais latviešu anatoms un Anatomijas muzeja veidotājs Jēkabs Prīmanis.
Festivāls noslēgsies ar audiovizuālo performanci saMAŅA, kurā galvenais auditorijas līdzdarbošanās instruments būs maņas, kas tiks apzināti kairinātas ar mūziku un kaila modeļa pozu, lai sniegtu impulsu radīt vizuālu skici. Performancē piedalīsies Drink and Draw Latvia vadītāja māksliniece Kristīna Virse un mūziķi Pēteris Vaickovskis, Kristiāna Vaickovska un Rihards Lībietis.
“Mūs vieno kopīga vērtība – cieņa pret dažādību. Jo cilvēka ķermenis, kādu to ataino anatomijas grāmatas, ir abstrakts, novienkāršots modelis. Dzīvē katrs no mums ir unikāls. Mēs atšķiramies ne vien pēc muskuļu masas, garuma vai tauku slāņa, bet, kā varam to novērot Anatomijas muzeja kolekcijā, arī pēc orgānu novietojuma vai kaulu skaita. Tāpēc tieši "dažādība" kļuva par mūsu saskares punktu un arī visu festivālu caurvijošu tēmu,” stāsta RSU Anatomijas muzeja vadītāja Ieva Lībiete.
Festivāla rīkotāji: Drink and Draw Latvia, biedrība CONNECT&CREATE Latvia, biedrība Musica Humana, RSU Anatomijas muzejs sadarbībā ar RSU Studējošo pašpārvaldi, RSU Absolventu asociāciju. Festivālu atbalsta: AS Nordic Partners, Mārtiņš Knipšis, Erica Synths, Latvijas Hipertensijas un Aterosklerozes biedrība, Latvijas Paralimpiskā komiteja, Vilhelms, Maraprint, MAKE, Sidrērija, Kokmuiža, CITA cidonija, Kseda UAB, Kārumu fabrika. Informatīvie atbalstītāji – radio NABA, RSU studentu medijs SKAĻĀK.
Šogad festivālā var piedalīties tikai pilngadīgi apmeklētāji. Iemaņas skicēšanā vai zināšanas anatomijā nav nepieciešamas, viss skicēšanai nepieciešamais tiks nodrošināts.
Biļetes un programma: https://drinkanddraw.lv/samana
Uz Anatomijas muzeja tirgus dienu aicināti visi bez maksas un vecuma ierobežojuma.
Koncerti
Made on
Tilda